Gezi Parkı Bildirileri

Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği Türkiye’de Gezi Parkı protestoları ile ateşlenen halk hareketinin detaylarını protestolara fiziksel olarak katılma şansı olmayanlara ulaşması noktasında önemli bir rol oynamış olsa da, sivil toplum kuruluşlarının hazırladığı bildiriler çoğunlukla sadece Gezi Parkı’na gidenlerin erişebildiği bilgi notları olarak kaldı. Protesto ruhunun önemli bir parçası olan ve oradaki atmosfere ışık tutan bu bildirilerin bir kısmını arşivlemek amacı güden bu yazının, Gezi Parkı’na gitme şansı yakalayamamış kişiler için de faydalı olmasını dilerim. İlgili bir diğer yazı da şurada: “Gezi Parkı Protestoları: Zaman Çizelgesi ve Sokağın İstekleri“.

Bildiriler

Gezi Parkı’ndaki gösteriler esnasında topladığı bildirileri taradıktan sonra bana ulaştıran Vakkas Özbek’e çok teşekkür ediyorum. Elinizde bu sayfada rastlamadığınız bildiriler varsa taranmış resim dosyalarını a.murat.eren / gmail.com e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Türkiye Komünist Partisi

Emekçi halkın seçeneği mutlaka yaratılacaktır

Devrimci Anarşist Faaliyet

İstiklal caddesinde Fransız konsolosluğu civarlarında polis birliklerine iki yüz metre uzaklıkta bir elinde kumsalın taşları bir elinde isyanın bayrağıyla çatışıyorsun.

Devlet Adaletsizliktir

Mücadele Birliği Platformu

Halk devrimi yayılıyor ve derinleşiyor

İstanbul Feminist Kolektif

Biz kadınlar buradayız!
Direnişteyiz, barikatlardayız,
Gezi Parkı’nda nöbetteyiz!

 Anarşist Kadınlar

Bizler kadınız; fabrika işçisiyiz, tarlada çiftçiyiz, mutfakta aşçıyız, çocuklarımıza anneyiz, erkeğe eşiz.

Özgür Eğitim Platformu

Reyhanlı katliamı gerçekleşeli üç hafta geçti. Bu üç hafta içerisinde, katliamı bir an önce unutturmak isteyen burjuva medya, suni gündemlerle, alay edercesine bu katliamın üzerini kapatmaya çalıştı.

İstanbul Tabip Odası

Gazdan etkilenmemek için alınması gereken önlemler

Ezilenlerin Sosyalist Partisi

Taksim Gezi Parkı’nı korumak için başlayan direnişimiz halk isyanına dönüştü. Bu bir özgürlük isyanıdır! Alevisi, Sünnisiyle, Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ve Ermenisiyle faşist zulme ve sermayenin sömürüsüne karşı işçilerin, emekçilerin, gençliğin, kadınların isyanıdır!

Occupy Kuğulu

5 Haziran akşamı Kuğulu Park’ta yaşananlar üstüne sesimizi Gezi Parkı’yla paylaşmak istiyoruz.

Anonim Bildiri

Gezi Parkında kışla/avm yapımına karşı Taksim Platformu’nun çağrısıyla başlayan şenlikli protesto, çeşitlenen talepleriyle, beklenmeyen kitlesel katılımıyla ülke çapına yayılan bir isyana dönüştü. İsyanın yönelimi ve bileşenlerinin çeşitliliği göz önüne alındığında birkaç noktaya dikkat çekme ihtiyacı duyuyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yapımına başlanan yayalaştırma projesi ve yapımı planlanan Topçu Kışlası ve AVM çalışmalarına yönelik İstanbul halkının gösterdiği yasal ve meşru tepki sonrası, göstericilere siyasal iktidarın onayıyla polis tarafından “aşırı/orantısız/ölçüsüz” olarak nitelenemeyecek derecede ağır saldırılar gerçekleşmiştir.

Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Örgütü

Her milliyetten, her inançtan, her cinsiyetten Türkiye halkı “sizin yaşam koşullarınızın ve yaşam biçiminizin sınırını ben çizerim” diyerek halka tepeden bakan, halkı aşağılayan AKP despotizmine karşı “hükumet istifa” sloganlarıyla günlerdir sokakları dolduruyor.

Taksim Dayanışması

Taksim Dayanışması Talepleri

LGBT Blok

Biz, bu coğrafyada yaşayan lezbiyen, gey, biseksüel ve trans vatandaşlar olarak (LGBT) birçok alanda kimliğimizi ve varlığımızı tüm dayatmalara ve ayrımcılıklara karşı göstermeye ve yaşam hakkımızı savunmaya devam ediyoruz.

Kaldıraç Dergi

Yok edin insanın insana kulluğunu,
bu davet bizim…
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
Ve bir orman gibi kardeşçesine,
bu hasret bizim…

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu

Tuzağa düşmeyelim, genel grev – genel direniş yolunda ilerleyelim!

Anonim Bildiri

I am here, because; I don’t want to be told how to dress, what to eat and drink, how to make love and how many children to have (…)

Buradayım, çünkü; bana nasıl giyineceğimin, ne yiyip içeceğimin, nasıl sevişeceğimin ve kaç çocuk sahibi olacağımın dikte edilmesini istemiyorum (…)

Anonim Bildiri

Niçin Buradasın ve Ne Olmasını Hayal Ediyorsun? Yaz!

Not: Yukarıdaki bildirinin yaratıcıları benimle bağlantıya geçerse çok sevinirim.

 

 

Editör

A. Murat Eren

Bilgisayar bilimleri alanında doktora sahibi. Mikrobiyal ekoloji alanındaki çalışmalarını doktora sonrası araştırmacı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürüyor (a.murat.eren / gmail.com).

 

 

Yazıya Facebook Üzerinden Yapılan Yorumlar

Bu Yazıya Yorum Bırakın / Leave a Comment: